top of page
 • Yazarın fotoğrafıPLATİN

Uykunuzu Düzene Koymak İçin Öneriler #evdekalBağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için uykunuzu düzen


Sürekli evde olmanız, zaman mefhumunuz konusunda kafanızı karıştırıyor olabilir. Karışmasın. Bu durum üretkenliğinizi, yaratıcılığınızı ve mutluluğunuzu baltalayabilir. Gününüzden maksimum verim almak için yapmanız gereken ilk şeyse, uyku düzeninizi oturtmak. 

Uykunun bize faydaları nelerdir?

Düzenli ve kaliteli uyku yalnızca günden verim almamıza yaramıyor, çok daha hayati bir şeye hizmet ediyor: bağışıklık sistemimize.  Vücudumuzun kendini onarması ve temizlemesi için uyku önemli bir görev üstlenir. Uyku hormonumuz melatonin, uyku esnasında toksinlerle serbest radikallerle savaşarak antioksidan etki gösterir. Günde en az yedi ila sekiz saat, kesintisiz bir şekilde uyumak bir zorunluluk. Özellikle bağışıklık sistemimizin ekstra güçlü olması gereken bu dönemde. 

Yetersiz uyumanın zararları nelerdir?

 • Bağışıklık sisteminiz düşebilir.

 • Gribe yakalanma riskiniz artabilir. 

 • Aşıların etkisi azalabilir.

 • Obezite riskiniz artabilir.

 • Zihinsel aktiviteniz düşebilir.

 • Bunama riskiniz artabilir.

 • Kalp hastalığı riskiniz artabilir. 


Verimli uyku saatleri nelerdir? Bağışıklık sistemini destekleyen melatonin hormonunun düzgün çalışması için 21.00 ve 22.00 arası uykuya dalmış olmanız öneriliyor. Hormon bu saatlerde çalışmaya başlıyor.  Uyku düzeni nasıl sağlanır?

Uyumadan önce hızlıca bir duş alın.

Uzun tutmamak kaydıyla, uykudan önce ılık bir duş almak zihninizi ve bedeninizi rahatlatır; uykuya dalmanıza yardımcı olur. 

Uyumadan önce egzersiz yapmayın.

Egzersizlerinizi gün içinde yapın. Uykudan önce egzersiz yapmak nabzınızı yükseltir ve uykuya dalmanızı zorlaştırır. 

Mavi ışık kaynaklarına dikkat edin. 

Melatonin hormonunun salınımını azalttığından mavi ışığı minimalize etmelisiniz. Telefon, televizyon, bilgisayar, tablet gibi beyaz ışık kaynaklarını uyumadan iki saat önce kapatmanız gerekiyor. Bunu başarabilirsiniz? Dilerseniz akıllı telefonunuza mavi ışığı bloke eden mobil uygulamaları indirebilir, bilgisayarınızda da bu amaca hizmet edecek filtre uygulamaları kullanabilirsiniz.

Kafein tüketiminizi öğleden sonra kesin.


Gün içinde uyumayın.

Evde olduğunuz için gün içinde biraz şekerleme yapma ihtimaliniz yüksek. Ancak bu istediğinize karşı koymanız gerekiyor. Eğer kestirecekseniz de bunu yarım saatten uzun tutmayın. Gece uykunuzun kalitesinden düşürürsünüz. 

Alkolden uzak durun. 

Alkol, sirkadyen ritminizi ve melatonin üretimini baltalar. Özellikle uykudan önce içilmesi doğru değil. 

Yatak odanızı uykuya adapte edin.

Uyku kalitenizi artırmak için ışık geçirmeyen perdelere, elektronik aletlerin odanın dışında durmasına, ne çok soğuk ne de çok sıcak bir oda sıcaklığına ve ram sessizliğe ihtiyacınız var. 20 derece oda sıcaklığı çoğu insan için ideal. 

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
 • Instagram - Siyah Çember
 • Facebook - Siyah Çember
 • YouTube - Siyah Çember

Copyright PLATİN PROFESSIONAL 2024 Tüm hakları saklıdır

bottom of page