top of page

Sağlıklı bir saç için Sağlıklı beslenme Şart

Güncelleme tarihi: 11 Nis 2020Saçların bakımsız görünmesinin altında birçok neden olacağı gibi asıl nedeni vücuttaki bazı dengesizliklerin göstergesi de olabilir. Saç sağlığını stres, cilt problemleri, genetik problemler, içeriği tam olarak araştırılmadan kullanılan ürünler, kimyasal madde içeren ürünlerde etki edebilir. Saç sağlığında beslenmenin büyük bir öneme sahip olduğu unutulmamalıdır.

Gelelim saç sağlığı için olmazsa olmaz besin öğelerine :


Somon Tüketimi: Somon içinde bulundurduğu protein, omega 3 yağ asitleri, demir, B12 vitamini nedeniyle ilk sıralamada yer alabilir. Bu maddeler saç bakımı için çok önemlidir. Bu maddelerin eksikliği saçın cansız görünümüne, saç dökülmelerine neden olabilir. Aynı zamanda somonda bulunan yüksek orandaki protein, demir ve D vitamini saçları güçlendirir, kırık oluşumunu engeller ve saçınızın parlaklığını arttırır.


Yumurta: Saçlardaki büyüme ve gelişim için bol bol protein tüketilmesi gerekmektedir. Saç bir protein yapısında olan keratinden oluşmaktadır. Protein açısından en zengin besine gelirsek eğer en başta yumurta gelmektedir. Saç dökülmesinin önlenmesi ve saç köklerini güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Her gün 1 yumurta yemeği ihmal etmeyin.


Badem: Badem, kaju ve ceviz saçlar için son derece yararlı kuruyemişlerdir. Badem ise saç dökülmesini engellemesi ve saç büyümesindeki katkısıyla en yararlı kuruyemiş olarak kabul edilmektedir.


Brokoli: Brokoli, A ve C vitamini açısından zengin bir besindir. İçerisindeki sebum saç kökleri tarafından salgılanan yağlı bir maddedir ve doğal saç kremi görevi görevi görür.


Kinoa: Kinoa, saçlar için oldukça önemli bir tahıl ürünüdür. Kinoa saç tellerinin güçlendirilmesine yardım eder. İçeriğinde bulunan yüksek preteinler saç ürünlerinin üretiminde kullanılır.


Barbunya: Barbunya, temel saç bakımında kullanılan mükemmel bir kaynaktır ve saçları güçlendirmesinin yanı sıra yıpranan saçları da onarır.


Mango: Mango, içerdiği zengin vitaminler ve mineraller sayesinde hem saçı besler hem de saç büyümesini hızlandırır. Demir eksikliği saçların büyüme döngüsünü bozmaktadır. Mango kandaki demir emilimine yardımcı olur.

40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
  • Instagram - Siyah Çember
  • Facebook - Siyah Çember
  • YouTube - Siyah Çember

Copyright PLATİN PROFESSIONAL 2024 Tüm hakları saklıdır

bottom of page