top of page
 • Yazarın fotoğrafıPLATİN

Güzellik Uykusunu KeşfediyoruzDerin ve verimli bir uyku için gerekenleri burada kaleme aldık. Uyku, hayatımızın her anını doğrudan etkileyen; bize enerji veren, hayatta tutan en önemli eylem. Haliyle güzelliğimizi de doğrudan etkiliyor... Güzellik Uykusu Nedir? Cildinize yapabileceğiniz en büyük yatırım ne mi? Ortalama bir insanın ömrü boyunca neredeyse 25 yıl uyuduğunu düşünürsek... Cevabı, ‘kaliteli bir uyku’ şeklinde özetleyebiliriz. Uyku sırasında cilt kendini onarıyor ve yeniliyor. Daha dinç, dinlenmiş ve stressiz bir ciltle ertesi güne merhaba diyorsunuz. Ancak uyku bir rutin, haliyle bir alışkanlık. Yanlış  Güzellik Uykusu Saatleri Nelerdir? Gündüz uyumamaya gayret edin! Gün içindeki ‘şekerlemeler’ gece uykunuzdan çalar; melatonin hormonunun salgılanmaya başladığı saatlerde uyumanızı engelleyebilir. 23.00-02.00 uyuyor olmanız gerektiğini unutmayın! Ayrıca, erken kalkan yol alır. Evde olsanız bile... Kaliteli Bir Güzellik Uykusu İçin Gerekenler... 

 • Uyumadan önce, odanızı havalandırın. Oksijeni bol bir odada çok daha kaliteli bir uyku çekersiniz. Ayrıca oksijensiz ortamda cilt kurumaya meyledebilir. 

 • Konu güzellikse, makyajla uyuduğunuz bir senaryo düşünemiyoruz... Makyajınızı titiz bir şekilde çıkarmak (misel solüsyonla sildikten sonra yüz temizleyiciyle temizleyin) için bahaneniz yok; üşenmeyin. Gece boyu cildinizde kalan kir ve makyaj gözeneklerinizi tıkar. “Evde makyaj yapmıyorum ki.” diyenlerdenseniz, yüzünüzü uyumadan önce temizlemeniz gerektiğini hatırlatıyoruz. Bu hem, uykudan önce uygulayacağınız cilt bakımınız için temiz bir zemin hazırlar hem de gün içinde cildinizde biriken sebumu, kiri ve stresi arındırır. Cildinizi temizlemeniz için detaylı önerilerimiz burada. 

 • Gece uygulayacağınız cilt bakımında onaran ve cildi yenileyen içeriklere yönelebilirsiniz. Ayrıca güneş görmemesi gereken AHA, BHA, retinol gibi ‘sert’ cilt bakımı içeriklerini de gece uygulamalısınız. Yaşlanma karşıtı, leke, akne & siyah nokta giderici müdahalelerden bahsediyoruz.

 • Uyurken kağıt maske yapmanızı önermiyoruz! Kağıt maskeler belirli bir süre sonra yüzden çıkarılmazsa cildi kurutabilir. Kağıt maskeleri nasıl kullanılacağına burada değindik. Uyumadan önce maske yapacaksanız, gece boyu ciltte kalması önerilen nemlendirici içerikler sahip maskelere yönelebilirsiniz. 

 • Yastık kılıfınızı gün aşırı değiştirin. Evet, kulağa abartılı gelebilir. Fakat saçlarınızdan ve cildinizden dökülen ölü deriler gece boyunca yastık kılıfınızda adeta koloni oluşturur. Ve, tekrar cildinize temas eder. Bu olaya kaç gün dayanabilirsiniz? Cildinizde zamansız çıkan sivilce ve siyah noktaların sorumlusu o yastık kılıfı olabilir...

 • Yastık kılıfınızı (hepsi değil tabii) ipek de tercih edebilirsiniz. İpek, saçlarınızdaki elektriklenmeyi kontrol altına alır. 

 • Uyku pozisyonunuza dikkat edin. Yüzüstü ya da tek bir tarafa dönerek uyumak cildinizde kırışıklıklara neden olur. Sırt üstü uyumaya gayret edin. 

 • Uyumadan birkaç saat önce mavi ışıkla münasebetinizi kesin. Mümkünse uyuduğunuz odada elektronik alet bulundurmayın. Mavi ışığın cildinize etkilerini burada kaleme aldık. 

#uyku


14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
 • Instagram - Siyah Çember
 • Facebook - Siyah Çember
 • YouTube - Siyah Çember
bottom of page