top of page

İpek kirpik hakkında her şey

Kirpikleriniz düz, istediğiniz gibi kıvrık değil mi? Kirpikleriniz seyrek görüntü olarak sizi rahatsız mı ediyor?

Kirpikleriniz ne seyrek ne de kısa ama ince, istediğiniz gibi görünmüyor mu? Kirpikleriniz düz değil, seyrek değil, ince değil ama rengi çok açık istediğiniz gibi durmuyor mu?

Çok sık rimel kullanıyorsunuz ve yine de tam istediğiniz sonucu elde edemiyor musunuz?

Peki sahne yıldızlarının uyguladığı çözüme ne dersiniz?

İpek kirpik uygulaması makyaj yapma gereksinimi duymadan, sanki her zaman göz makyajınız var gibi, üstelik son derece doğal görünüme ulaşmanızı sağlayabilir.

 

Kirpik Uzatma Teknikleri Nelerdir? İpek Kirpik Nedir?

Başlıca 3 teknik vardır. Bunlar mink kirpik, ipek kirpik ve sentetik kirpik uzatma yöntemleridir. Boyutları 6 mm ila 17 mm arasında değişir. Bu 3 yöntem de uzman kişilerce yapıldığında gözlere ve kirpiklere zarar vermez. Güvenlidir.

2m Kuaför’de ipek kirpik uygulaması yapıyoruz. İpek kirpik, adından da anlaşıldığı üzere ipekten yapılan kirpiklerin tüm kirpiklere ayrı ayrı yapıştırılması ile yapılan bir uygulamadır. Ancak yapıştırılan ipek kirpik , doğrudan sizin kirpiğinize temas etmemekte, 1 mm kadar boşluk bırakılarak uygulanmaktadır. Uygulamanın kirpik diplerinizle alakası olmamaktadır.

İpek kirpik doğal görünümlü kirpiklere sahip olmanızı sağlar. Çoğu kişi gözünüzde rimel olduğunu düşünür ve ipek kirpik takıldığını anlamaz. Ayrıca uzun ömürlüdür.

 

İpek Kirpiği Kimler Tercih Ediyor?

Kirpikleri açık renk, ince, güçsüz, seyrek ya da düz olan kişiler ipek kirpiği daha çok tercih ederken, kirpikleri bu kategoriye girmeyen diğer kişiler de tercih edebiliyor. Çünkü ipek kirpikler sadece kirpiklerinizi daha görünür hale getirmiyor, göz hatlarınızı belirginleştirerek bakışlarınızı daha etkileyici hale getiriyor.

 

İşlem Ne Kadar Sürüyor? İpek Kirpiklerin Ömrü Var Mı?

İşlem yaklaşık 1,5 saatte tamamlanır. Takılan ipek kirpiklerin daha uzun süre dayanması mümkünse de, kirpiklerin sağlığı için 3 ay sonra çıkarılması gerekir. Çıkarma işlemi özel solüsyonu ile yapılır. Kirpikler 1 hafta dinledikten sonra yine uygulanır. Bu süre sarfında ayda 1 kez bakım yapılması, düşen kirpiklerin yerine takılması verimliliği arttıracaktır.

Erken dökülme sebepleri arasında yağlı makyaj temizleme ürünleri, yağlı göz çevresi kremleri, fazla gözyaşı gelmektedir.

İpek kirpiklerin bu süre sonunda çıkarılması ve 1 hafta süreyle kendi kirpiklerinizi dinlendirilmesi gerekir. Böylelikle tekrar tekrar uygulanabilir.

İpek Kirpik Takılmasında Kullanılan Malzemenin Önemi Nedir?

İpek kirpik için kullanılan malzemenin kalitesi çeşitli sakıncalar oluşturmaması açısından çok önemlidir. Öncelikle kullanılan yapıştırıcının organik ve hipo-alerjik yapıda olması önemlidir. Eğer alerjik bir bünyeniz varsa önceden 2-3 tel takılıp 24 saat gözlem yapılmasını talep edebilirsiniz. Uygun olmayan kimyasalların yoğun olarak kullanıldığı sentetik ipek kirpiklerden kaçınmak gerekir.

Suyla Temas Edilmesi Sakınca Doğurur Mu?

İşlem yapıldıktan sonraki 24 saatlik periyotta suyla temasın olmaması gerekir. Su, yapışkanlığın kaybolmasına ve kirpiklerin güçsüzleşmesine neden olabilir. 24 saat sonunda denize ve havuza girebilir, yüzünüzü yıkayabilir, banyo yapabilirsiniz.

 

İpek Kirpik Takılırken Gözünüzden Yaş Gelirse Ne Olur?

İşlem yapılırken eğer yanma hissederseniz ya da gözünüzde yaş gelirse bunu büyük bir uyarı olarak almanız gerekir. Bu durumda işlemi yapan kişiye yapıştırıcıyı değiştirmesini söyleyin. Kirpik uzatma işleminin tamamen sıkıntısız ve kolay bir şekilde tamamlanması gerekir. Aksi durumlar için uyanık olun ve işlemle ilgili kaygılarınızı iletmekten çekinmeyin.

 

İpek Kirpiği Rimel İle Birlikte Kullanabilir Miyim?

Aslında kuaförümüze gelen kişilerin azımsanmayacak bir kısmı rimel dışında bir alternatif aradıkları için ipek kirpik taktırmayı düşünüyor.  Çünkü ipek kirpik zaten siz sanki rimel kullanıyormuşsunuz etkisini yaratıyor. Eğer rimel kullanmayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken iki kriter var. Bunlardan birincisi su bazlı rimel kullanılması. Su geçirmeyen rimellerin kullanılması ya da yağ bazlı rimellerin kullanılmasını önermiyoruz çünkü bu durumda ipek kirpikleriniz yapışkan özelliğini kaybediyor bu da ipek kirpiklerinizin ömrünün kısalmasına ya da ipek kirpiklerinizin düşmesine neden olabiliyor.

Ayrıca eğer rimel kullandıysanız rimelinizi temizlerken su bazlı makyaj temizleyici kullanılmasını öneriyoruz.

Dikkat etmeniz gereken diğer kriter de rimeli sürerken kirpiklerinize narin davranmanız ve ipek kirpiklerinizi incitmemeniz.

Fazla rimel kullandığınızda kaba bir görüntü ortaya çıkabilir.

 

Kendi Kirpiklerim İpek Kirpikten Dolayı Zarar Görür Mü?

En büyük şehir efsanelerinden birisi de kirpik uzatma işlemlerinin doğal kirpiklere zarar verdiğinin dillendirilmesi.

Doğru şekilde, uzman kişilerce uygulandığında ve kullanıldığında ipek kirpik doğal kirpiklere hiçbir zarar vermez. Ama aşağıdaki 3 kriteri akıldan çıkarmamak lazım

-Merdiven altı diye tabir edilen işletmelerden kaçının

-Gözlerini ovmayın

-Kirpiklerinizi çekiştirmeyin

Bu durumlarda kendi kirpikleriniz zarar görebilir, yıpranabilir.

 

İşlem Sırasında Yapıştırıcı Özelliği Olan Madde Gözüme Kaçarsa Ne Olur?

İşlem boyunca gözleriniz kapalı olduğu için böyle bir risk düşük düzeydedir fakat tabii her zaman bu ihtimal var. Olumsuz bir durumdan kaçınmak için işlem yaptırmadan önce yapışkanın güvenli olup olmadığını araştırın ve işlemi yapacak kişiye açıkça sorun. Özellikle gözünüze zarar verebilecek formaldehit gibi maddelerin yapıştırıcının içeriğinde olup olmadığına dikkat edin.

İpek Kirpiklerin Ömrünü Uzatmak İçin Nelere Dikkat Etmem Gerekir?

 • Kirpiklerinizi kıvırcık yapmayın

 • Kirpiklerinizi ovmayın

 • Sauna ya da buhar banyosundan kaçının

 • Mekanik bazlı kirpik kıvırıcıları kullanmayın.

 • Eğer rimel kullanacaksanız orta kısımdan uçlara doğru kullanın. Köklere inmeyin.

 

İpek Kirpikler Kendiliğinden Düşer Mi?

Tıpkı saç gibi kirpiklerimizin de bir uzama süresi vardır. Uzama süresi kişiden kişiye değişir. Kirpikler uzadığında ipek kirpiklere baskı yapar ve bu ipek kirpikler kendiliğinden düşer.

Diğer yandan işlem işinde uzman olmayan kişiler tarafından yapıldığında bu kişi ipek kirpiği birden fazla kirpiğe uygulayabilir. Bu durum ipek kirpiklerin kısa süre içinde düşmesine neden olur.

İpek Kirpiğin Farklı Çeşitleri Var Mıdır?

Değişik tip ipek kirpikler var mıdır? Uygulanacak ipek kirpik sizin kirpik yapınıza uygun olmalıdır.

Hem kirpiklerinizin görünümüne uyacak hem de kirpiklerinizin zorlanmadan taşıyabileceği modeli seçmek istenen sonuç açısından çok önemlidir.

İpek kirpikler uzunluğu 9 mm, 10 mm, 11 mm, 12 mm, 13 mm, 14 mm, 15 mm olarak değişmektedir. Diğer yönden kalınlık ölçüsü de 0.1 – 0.12 – 0.15 – 0.20 mm ebatlarındadır. Bunların yanında 5 farklı çeşit kıvrımları da bulunmaktadır. Ayrıca tek gövdeden 3 tel veya 6 tel kirpiğin çıktığı ekstra yoğun görünüm sağlayan modeller de vardır.

 

İstenmeyen Bir Durumda Kör Olur Muyum?

Kısaca ‘’hayır’’. Güvenilir yerlerde yapıldığı ve reaksiyon göstermediğiniz müddetçe bir sağlık sorunuyla da karşılaşmazsınız. En kötü senaryo da alerjik reaksiyon gösterseniz dahi kör olma ihtimaliniz yoktur. Bir göz doktoruna giderek uygun göz damlalarını alarak kısa sürede olumsuz etkilerden kurtulabilirsiniz. Ancak bizim işletmemizde yaptığımız onlarca uygulama içinde bile alerjik bir reaksiyon ile karşılaşmadık. Çünkü yapıştırıcının bitkisel kökenli ve organik bir ürün olmasına özen gösteriyoruz. 

 

Yan Etkileri Nelerdir?

Bunların başında erkenden dökülme gelir. Yapıştırıcı kötü ise alerji yapabilir.

Hijyenik kurallara uyulmamışsa enfeksiyon oluşabilir. İnternette bu konu ile ilgili bir çok şikayet okuyabilirsiniz. Bu konuda size düşen, ucuz fiyat veren yerlere dikkat etmeniz (Çin malı ürünler olağanüstü ucuz fiyatlara satılmaktadır) olacaktır.

İpek Kirpik Uygulaması Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

İşlemden sonra 24 saat süreyle gözlerinize suyun değmemesi gerekmektedir. Daha sonra günlük yaşamınıza dönebilirsiniz.

Şu hususlara dikkat etmek ipek kirpiklerin ömrünü uzatacaktır;

 • Uygulamadan 24 saat sonra havuza, denize girebilirsiniz. Ancak bu tip aktivitelerde fazlana bulunmak ipek kirpiklerin ömrünü bir miktar kısaltabilir.

 • Duş alırkende çok sıcak olmamsına özen gösterilmelidir.

 • Yüz üstü yatmamanız gerekir. Artık uzun ve güzel kirpikleriniz var. Doğuştan uzun kirpiklere sahip olanlarında başına gelebileceği gibi yüz üstü yatmanız durumunda kirpikleriniz kırılabilir.

 • Uygulama sonrası artık rimel kullanmamanız gerekmektedir. Çünkü kirpiklerinizin yapışmasına neden olacaktır. Zaten ihtiyacız olmayacak, neden kullanasınız ki?

 • Kullandığınız yağ bağlı makyaj ürünlerinin ve makyaj temizle ürünlerinin kirpiklerinize değmemesine dikkat etmek gerekir. Yağ bağlı malzemeler yapıştırıcının erken çözülmesine neden olmaktadır. Fakat su bazlı makyaj ürünlerini rahatça ve dikkat etmeden de kullanabilirsiniz.

 • İpek kirpik uygulaması uzman ellerde yapıldığı zaman, kirpikleriniz uzadığı halde karışma sorunu ile karşılaşmazsınız. Ancak size çok uzun model uygulanmışsa, uzun kirpikli kişilerin yaşadığı sorunlardan biri olan kirpiklerin karışması birbirine yapışması sizin de sorununuz haline gelebilir. Bunun için kirpik tarağı kullanmanız önerilir.

 

İpek Kirpikler Nasıl Çıkarılır?

Öncelikle vurgulamak gerekir, kesinlikle el ile çıkarmaya çalışmayın, kendi kirpiklerin ize zarar veririsiniz. İpek kirpiklerin çıkarılması, bu amaca özel geliştirilen solüsyon ile yapılmaktadır.

İpek Kirpik Uygulaması Yaptıracağım Yere Karar Verme Aşamasında Karşı Tarafa Hangi Soruları Yöneltmem Gerekiyor? Nelere Dikkat Etmeliyim?

Profesyonel kişiler profesyonel ürünler kullanır ve bu yüzden fiyatlar biraz daha yüksektir. Bu kişiler kirpik takma ile ilgili eğitim aldıkları için tüm süreçte hijyene dikkat eder ve kirpiklerinize daha da önemlisi gözünüzün zarar görmemesine azami dikkat gösterir. Mümkünse gittiğiniz kurumdan öncesi-sonrası resimlerini görmek isteyin ve sonuçlara bakın. Tabii internette genel bir araştırma yaparak işlemin yapılacağı kurum hakkında bilgi edinmeyi ihmal etmeyin.

kirpikleri
Şu an randevu alabileceğiniz hiç hizmet yok. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
 • Instagram - Siyah Çember
 • Facebook - Siyah Çember
 • YouTube - Siyah Çember
bottom of page